Dobra rzeźba dla początkujących

Dobre pomysły jak ćwiczyć w domu łatwo znaleźć na każdym forum o bodybuildingu. Rejestrując się na takim forum można powymieniać się doświadczeniami, a jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę z szeroko pojętym fitnessem, to skorzystać z cudzych. Oczywiście ćwiczenia na rzeźbę dla początkujących, nie są najpopularniejszym tematem, jak wiadomo, większości ludzi zależy na zbudowaniu najpierw pewnej masy. Nie należy jednak pomijać ich w swojej rutynie treningowej na samym początku drogi.
Bardzo dobrym starem, a jeżeli komuś zależy bardziej na wyważonej sylwetce niż wielkogabarytowej masie jest kalistenika. Właśnie kalistenika w swojej esencji zakłada brak, lub bardzo niewielką ilość potrzebnego sprzętu, są to bowiem ćwiczenia przy pomocy masy własnego ciała, a więc pompki, brzuszki, podciągnięcia przysiady i inne. Ćwiczenia na rzeźbę dla początkujących nie różnią się w kalistenice diametralnie od ćwiczeń zaawansowanych, po prostu zaawansowane ćwiczenia są wykonywane z utrudnieniem lub ewentualnie obciążeniem. 
W ogóle cała kalistenika nie rozróżnia ćwiczeń na masę, rzeźbę i kondycję inaczej niż poprzez ilość powtórzeń i tempo ich wykonywania. Pomysły jak ćwiczyć w domu nie są więc ograniczone dostępnością do sprzętu, nie potrzeba żadnych hantli ani sztang, nie zabierają także dużo miejsca. Meble domowe wystarczają, aby poprzez zmiany kątów nachylenia wykonywanych ćwiczeń zrealizować praktycznie wszystkie pomysły jak ćwiczyć w domu. Praktycznie jedynym przydatnym sprzętem może być drążek do podciągnięć, który można powiesić we framudze, lub zastąpić go podczas niektórych wariantów ćwiczenia kijem od miotły opartym na dwóch krzesłach.